Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto obchodzone corocznie 21 marca. Zostało ono ustanowione w 2005 roku z  inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Data obchodów nie jest przypadkowa – wiąże się z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

Do obchodów już po raz siódmy z rzędu włączyło się Legnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Otwórz Serce”.  W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej odbyła się bardzo uroczysta i wzruszająca gala artystyczna, podczas której swoje umiejętności mogli zaprezentować podopieczni Stowarzyszenia i zaproszeni goście.

Dzieci ze Stowarzyszenia zaprezentowały się w układach tanecznych, pokazie karate i przede wszystkich  podczas przedstawienia teatralnego pt. „Szewczyk Dratewka”.

Gościnnie wystąpiły  dzieci z Przedszkola Integracyjnego ”Miludkowy Zakątek”, dzieci z Terapeutycznej Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej oraz Szkoły Podstawowej w Bartoszowie, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „Jutrzenka”, uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy oraz Szkoły Podstawowej w Wągrodnie.

Gwiazdą tegorocznych obchodów Światowego dnia Zespołu Downa była Olga Bończyk- popularna aktorka i piosenkarka. Koncert Pani Olgi był przepiękny i dostarczył słuchaczom wielu wzruszeń.

Podczas imprezy wręczone zostały statuetki „Przyjaciel Stowarzyszenia Otwórz Serce”. W tym roku  otrzymali je Marzena Danielewicz i Wojciech Włodarczyk.

Wszystkim, którzy zechcieli być gośćmi podopiecznych Stowarzyszenia w czasie Światowego Dnia Zespołu Downa bardzo dziękujemy.